  • MPN: TCGR110-1
  • Weight: 0.79kg
  • Dimensions: 116.00mm x 116.00mm x 55.00mm
  • SKU: TCGR110-1
  • UPC: 6009515819903
Tork Craft Grinding Wheel — 110 mm × 58 mm, M22 Bore, #36 Bowl
Size: 110 mm diameter × 58 mm thickness [Bore: M22] — Grit: #36 (Coarse)
Write a review
Bad Good
Captcha
Features
  • Bowl profile (110 × 58 mm) — wide face for fast material removal and smooth grinding engagement.
  • M22 bore/thread — compatible with most industrial angle grinders requiring M22 spindle fitment.
  • #36 coarse grit — optimized for rapid removal of welds, mill-scale, rust or excess metal.
  • Durable bonded abrasive construction designed for frequent use in workshop or site environments.
Benefits
  • Trade-ready fitment: M22 spindle, 110 mm size, rugged build — fits well into workshop tool-kits or site grinders.
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCGR110-1
Wheel TypeBowl Grinding Wheel (Angle Grinder)
Diameter110 mm
Thickness58 mm