  • MPN: TCFD180-2-80
  • Weight: 0.18kg
  • Dimensions: 176.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCFD180-2-80
  • UPC: 6009675088195
Flap disc
SIZE: Ø180
GRIT: P80
SURFACE :15° conical
Wear eye, face, body and respiratory protection.
Description Value
Size Ø 180mm
Grit P80
Bore 22.23mm
Max RPM 8,600 rpm
Bevel 15°
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).