  • MPN: TCFD115-60
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 114.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCFD115-60
  • UPC: 6009600404519
Flap disc
SIZE: Ø115
GRIT: P60
SURFACE : Flat
Description Value
Size Ø 115mm
Grit P60
Bore 22.23mm
Max RPM 13,300 rpm
Bevel Flat
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).