- MPN: TCFD115-4-60
- Weight: 0.08kg
- Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 8.00mm
- SKU: TCFD115-4-60
- UPC: 6009515801557
SIZE: Ø115
GRIT: P60
SURFACE : 15° conical
Wear eye, face, body and respiratory protection.
| Description | Value |
| Size Ø | 115mm |
| Grit | P60 |
| Bore | 22.23mm |
| Max RPM | 13,300 rpm |
| Bevel | Flat |
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).