- MPN: TCFD115-3-40
- Weight: 0.08kg
- Dimensions: 110.00mm x 8.00mm x 22.00mm
- SKU: TCFD115-3-40
- UPC: 6009515801700
SIZE: Ø115
GRIT: P40
SURFACE : Flat
| Grit | Materials |
| 24-40 | Aluminium, soft non ferrous metals, wood and plastic |
| 36-50 | Unalloyed or low alloyed steels, and low tensile strength stainless steels |
| 60 | High-alloyed, stainless and tempering steels |
| 80 | High-alloyed steels and fine finish on all metals |
| 120 | For extra fine finish on all materials |
| Description | Value |
| Size Ø | 115mm |
| Grit | P40 |
| Bore | 22.23mm |
| Max RPM | 13,300 rpm |
| Bevel | Flat |
What is grit?
When talking about sandpaper 'grit' is a reference to the number
of abrasive particles per inch of sandpaper. The lower the grit the rougher the
sandpaper and conversely, the higher the grit number the smoother the sandpaper.
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).