  • MPN: TCFD115-3-40
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 110.00mm x 8.00mm x 22.00mm
  • SKU: TCFD115-3-40
  • UPC: 6009515801700
Flap disc
SIZE: Ø115
GRIT: P40
SURFACE : Flat
Captcha
Grit recommendation
Grit Materials
24-40 Aluminium, soft non ferrous metals, wood and plastic
36-50 Unalloyed or low alloyed steels, and low tensile strength stainless steels
60 High-alloyed, stainless and tempering steels
80 High-alloyed steels and fine finish on all metals
120 For extra fine finish on all materials
Description Value
Size Ø 115mm
Grit P40
Bore 22.23mm
Max RPM 13,300 rpm
Bevel Flat
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).