  • MPN: TCCW40115-3
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 140.00mm x 170.00mm x 34.00mm
  • SKU: TCCW40115-3
  • UPC: 6009515819811
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø115mm
Arbor: M14
MAX RPM: 13 300
Type: Cold Pressed, Turbo
  • Wet/Dry grinding applications
  • Durable construction
  • 8 x Vent holes
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 140(L) x 170(W) x 34(H)mm
Package Weight 500g
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 13 300
Cup diameter Ø115mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Outer segment width 7mm
Outer segment length 25mm
Arbor M14
Segment Configuration Turbo
Bond Type Cold Pressed
Recommended Tool 115 / 125mm Angle Grinder
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.