- MPN: TCCW40115-3
- Weight: 0.50kg
- Dimensions: 140.00mm x 170.00mm x 34.00mm
- SKU: TCCW40115-3
- UPC: 6009515819811
Cup Diameter: Ø115mm
Arbor: M14
MAX RPM: 13 300
Type: Cold Pressed, Turbo
- Wet/Dry grinding applications
- Durable construction
- 8 x Vent holes
| Packaging Type | Clamp shell blister |
| Package Dimensions | 140(L) x 170(W) x 34(H)mm |
| Package Weight | 500g |
| Material | Steel body & Diamond segments |
| Max RPM | 13 300 |
| Cup diameter | Ø115mm |
| Cup body thickness | 3mm |
| Segment height | 5.5mm |
| Outer segment width | 7mm |
| Outer segment length | 25mm |
| Arbor | M14 |
| Segment Configuration | Turbo |
| Bond Type | Cold Pressed |
| Recommended Tool | 115 / 125mm Angle Grinder |
Fitment & Assembly
- Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.