  • MPN: TCCW40100-1
  • Weight: 0.26kg
  • Dimensions: 18.00mm x 14.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCCW40100-1
  • UPC: 6009515837389
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø100mm
Bore: 22.23mm
MAX RPM: 15 300
Type: Cold Pressed, Turbo Segment
Application:
  • Ideal for polishing: concrete, granite, masonry & other construction material.
  • Smooth uneven joints and surfaces on concrete & stones.
  • Preparation of surface for polishing application on granite.
  • Surface cleanup & levelling.
Write a review
Bad Good
Captcha
Features
  • Wet/Dry grinding applications
  • Durable cup shape construction
  • 6 x Vent holes
  • Holes to aid with cooling and dust extraction
Description Specification
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 180(L) x 140(W) x 30(H)mm
Package Weight 250g
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 15 300
Cup diameter Ø100mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Outer segment width 7mm
Outer segment length 25mm
Inner segment width 7mm
Inner segment length 18mm
Bore 22.23mm
Segment Configuration Turbo Segment
Bond Type Cold Pressed
Recommended Tool 115 / 125mm Angle Grinder
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information on Diamond Cup Grinding Wheels
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.