- MPN: TCCW20115-1
- Weight: 0.38kg
- Dimensions: 140.00mm x 172.00mm x 22.00mm
- SKU: TCCW20115-1
- UPC: 6009515819750
Cup Diameter: Ø115mm
Bore: Ø22.23mm
MAX RPM: 13 300
Type: Cold Pressed, Double Row
Application:
- Ideal for polishing: concrete, granite, masonry & other construction material.
- Smooth uneven joints and surfaces on concrete & stones.
- Preparation of surface for polishing application on granite.
- Surface cleanup & levelling.
Features
- Wet/Dry grinding applications
- Durable cup shape construction
- 8 x Vent holes
- Holes to aid with cooling and dust extraction
| Description | Specification |
| Packaging Type | Clamp shell blister |
| Package Dimensions | 140(L) x 172(W) x 22(H)mm |
| Package Weight | 380g |
| Material | Steel body & Diamond segments |
| Max RPM | 13 300 |
| Cup diameter | Ø115mm |
| Cup body thickness | 3mm |
| Segment height | 5.5mm |
| Outer segment width | 7mm |
| Outer segment length | 25mm |
| Inner segment width | 7mm |
| Inner segment length | 18mm |
| Bore | 22.23mm |
| Segment Configuration | Double Row |
| Bond Type | Cold Pressed |
| Recommended Tool | 115 / 125mm Angle Grinder |
Fitment & Assembly
- Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 115mm/125mm angle grinder.