  • MPN: TCCH40075
  • Weight: 0.84kg
  • Dimensions: 480.00mm x 75.00mm x 46.00mm
  • SKU: TCCH40075
  • UPC: 6009515814052
Flat Chisel
Diameter: 18mm
Length: 400mm
Blade Length: 75mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Write a review
Bad Good
Captcha
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 18mm
Length 400mm
Blade Length 75mm