- MPN: TCCH40000
- Weight: 0.71kg
- Dimensions: 475.00mm x 45.00mm x 23.00mm
- SKU: TCCH40000
- UPC: 6009515813994
Pointed Chisel
Diameter: 18mm Length: 400mm
Application:
- Contractor
- Construction
- Industrial
- Demolitions
- Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Features
- Sharp point for precise chiseling.
- Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
| Description | Specification |
| Materials | 40CR Alloy steel |
| Diameter | 18mm |
| Length | 400mm |