  • MPN: TCCH25000-1
  • Weight: 0.25kg
  • Dimensions: 310.00mm x 36.00mm x 15.00mm
  • SKU: TCCH25000-1
  • UPC: 6009515817411
Pointed Chisel
Diameter: 14mm
Length: 250mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Write a review
Bad Good
Captcha
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Gouge for digging and cutting.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 14mm
Length 250mm