- MPN: TCCH25000-1
- Weight: 0.25kg
- Dimensions: 310.00mm x 36.00mm x 15.00mm
- SKU: TCCH25000-1
- UPC: 6009515817411
Pointed Chisel
Diameter: 14mm Length: 250mm
Application:
- Contractor
- Construction
- Industrial
- Demolitions
- Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Features
- Sharp point for precise chiseling.
- Gouge for digging and cutting.
- Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
| Description | Specification |
| Materials | 40CR Alloy steel |
| Diameter | 14mm |
| Length | 250mm |