- MPN: TCBF200-2W
- Weight: 0.34kg
- Dimensions: 226.00mm x 286.00mm x 286.00mm
- SKU: TCBF200-2W
- UPC: 6009515811006
Material:
Cotton
Width: 20mm
Diameter: Ø200mm
Sections: 2
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with cutting compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.