- MPN: TC911504
- Weight: 0.16kg
- Dimensions: 162.00mm x 145.00mm x 3.00mm
- SKU: TC911504
- UPC: 6009675088287
Blade Diameter: 115mm Number of Teeth: 4
This 4-tooth blade is designed for use on angle grinders to cut and shape wood efficiently.
Application:
- Wood cutting
- Carving and shaping
- DIY woodworking projects
- Construction
- Make sure there are no knots, nails or staples in the wood.
- Always hold or clamp the wood firmly while working.
- Allow the saw to operate at maximum speed.
- Be sure the blade guard and safety equipment is operating properly.
- Do not use the blade for materials other than specified.
- Do not wear loose clothing or loose long hair that can catch in the spinning blade.
Features
- Designed for fast and smooth cutting of wood.
- Compatible with most standard 115mm angle grinders.
- Precision-ground teeth ensure clean cuts with minimal splintering.
- Ideal for carving, shaping, and general wood cutting applications.
| Description | Specification |
| Blade Diameter | 115mm |
| Bore Size | 22.23mm |
| Number of Teeth | 4 |
| Application | Wood cutting |
| Compatible Tool | 115mm angle grinder |