  • MPN: TC599300
  • Weight: 0.71kg
  • Dimensions: 307.00mm x 70.00mm x 17.00mm
  • SKU: TC599300
  • UPC: 6009515854652
Tork Craft Plier Fencing Heavy Duty — 300 mm
Packaging: Single unit Carded
Designed for robust use in the field, this 300 mm heavy‐duty fencing plier from Tork Craft features strong jaws and build quality to tackle wire-fence installation, maintenance, tensioning and repair. An essential tool for fencing professionals, farmers and general maintenance personnel.
Application:
  • Tensioning, crimping, and fastening wire fencing.
  • Working with wire mesh, perimeter fences, and site barriers.
  • Gripping, twisting, and holding wire in rugged environments.
  • Plumbing
  • Construction
  • Automotive
Features
<
  • High-grade alloy steel construction heat-treaded.
  • Designed for one-hand operation.
  • Long jaw long handle.
  • Comfortable rubber grip with anti-slip grip.
  • Strong pivot for smooth action and high force under pressure.
  • Suitable for barbed wire and high-tensile fencing wire (approx. 2-3 mm).
Benefits
<
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Package Dimensions 310(L) x 70(W) x 20(H)mm
Package Weight 785.6g
Product Dimensions 295(L) x 63(W) x 17(H)mm
Product Weight 777.3g
Material Handle: Rubber
Jaws & Body: C45 Steel
Overall Length Closed 295mm
Overall Length Opened 270mm
Maximum Jaw Capacity 41.4mm
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 Months
Content 1 x 300mm Heavy Duty Fencing Plier