- MPN: TC599300
- Weight: 0.71kg
- Dimensions: 307.00mm x 70.00mm x 17.00mm
- SKU: TC599300
- UPC: 6009515854652
Tork Craft Plier Fencing Heavy Duty — 300 mm
Packaging: Single unit Carded
Designed for robust use in the field, this 300 mm heavy‐duty fencing plier from Tork Craft features strong jaws and build quality to tackle wire-fence installation, maintenance, tensioning and repair. An essential tool for fencing professionals, farmers and general maintenance personnel.
Application:
- Tensioning, crimping, and fastening wire fencing.
- Working with wire mesh, perimeter fences, and site barriers.
- Gripping, twisting, and holding wire in rugged environments.
- Plumbing
- Construction
- Automotive
- DIY
Features
<- High-grade alloy steel construction heat-treaded.
- Designed for one-hand operation.
- Long jaw long handle.
- Comfortable rubber grip with anti-slip grip.
- Strong pivot for smooth action and high force under pressure.
- Suitable for barbed wire and high-tensile fencing wire (approx. 2-3 mm).
Benefits
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging card |
| Package Dimensions | 310(L) x 70(W) x 20(H)mm |
| Package Weight | 785.6g |
| Product Dimensions | 295(L) x 63(W) x 17(H)mm |
| Product Weight | 777.3g |
| Material | Handle: Rubber |
| Jaws & Body: C45 Steel | |
| Overall Length Closed | 295mm |
| Overall Length Opened | 270mm |
| Maximum Jaw Capacity | 41.4mm |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1 x 300mm Heavy Duty Fencing Plier |