- MPN: TC581170
- Weight: 0.15kg
- Dimensions: 225.00mm x 70.00mm x 18.00mm
- SKU: TC581170
- UPC: 6009515854522
Straight Internal Circlip Pliers
Length: 170mm
Application:
- Installation and removal of circlip pliers.
- Automotive
- Contractor
- DIY
Features:
- Anti-slip grip handles for increased workability.
- Hardened pins for durability.
- Spring allows for automatic open/close of jaws.
- Ergonomic rubber grip provides comfort and reduces user fatigue.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging Card |
| Material | Body: Carbon Steel (C45) Handle: Rubber |
| Package Dimensions | 222(L) x 18(H) x 100mm(W) |
| Package Weight | 148g |
| Tool Dimensions | 175(L) x 10(H) x 100mm(W) |
| Tool Weight | 135g |
| Plier Length | 170mm (7") |
| Pin Diameter | Ø1.5mm |
| Jaw Length | 46mm |
| Max Jaw Opening | 32mm |