  • MPN: TC535200
  • Weight: 0.26kg
  • Dimensions: 250.00mm x 92.00mm x 26.00mm
  • SKU: TC535200
  • UPC: 6009515854430
Tork Craft Long Nose Plier — 200 mm
This 200 mm long nose plier from Tork Craft offers precision and reach for tasks in confined spaces. Its slender jaws assist in gripping, bending and cutting wire or small components in electrical work, service, wiring looms and lighter maintenance chores.
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable.
  • Working with wire mesh, perimeter fences, and site barriers.
  • Gripping, twisting, and holding wire.
  • Long jaws to reach difficult places.
  • Plumbing
  • Construction
  • Automotive
  • DIY
Write a review
Bad Good
Captcha
Features
  • Designed for one-hand operation.
  • Comfortable rubber grip with moulded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Benefits
  • Workflow friendly size: 200 mm strikes a balance between reach and control for everyday service tasks.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Package Dimensions 235(L) x 70(W) x 25(H)mm
Package Weight 218.4g
Product Dimensions 210(L) x 59(W) x 24(H)mm
Product Weight 210.6g
Material Jaws: C55 Steel
Handle: Plastic & Rubber
Jaw Length 77mm
Maximum Jaw Opening Capacity 60mm
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 Months
Content 1 x 200mm Long Nose Plier