  • MPN: TC533160
  • Weight: 0.23kg
  • Dimensions: 210.00mm x 91.00mm x 26.00mm
  • SKU: TC533160
  • UPC: 6009515854379
Combination Pliers
Length: 160mm
Jaw Length: 35mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable
  • Working with wire mesh, perimeter fences, and site barriers.
  • Gripping, twisting, and holding wire.
  • Plumbing
  • Construction
  • Automotive
  • DIY
Write a review
Bad Good
Captcha
Features:
  • Designed for one-hand operation.
  • Comfortable rubber grip with moulded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Package Dimensions 225(L) x 70(W) x 25(H)mm
Package Weight 223g
Product Dimensions 165(L) x 58(W) x 25(H)mm
Product Weight 215g
Material Jaws: C55 Steel
Handle: Plastic & Rubber
Jaw Length 35mm
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 Months
Content 1 x 160mm Combination Pliers