- MPN: TC533160
- Weight: 0.23kg
- Dimensions: 210.00mm x 91.00mm x 26.00mm
- SKU: TC533160
- UPC: 6009515854379
Combination Pliers
Length: 160mm
Jaw Length: 35mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm
Application:
- Bending and cutting metal wire and electrical cable
- Working with wire mesh, perimeter fences, and site barriers.
- Gripping, twisting, and holding wire.
- Plumbing
- Construction
- Automotive
- DIY
Features:
- Designed for one-hand operation.
- Comfortable rubber grip with moulded hand supports.
- Gripping serrations for flat and round material.
- Cutting edges for soft and hard wire.
- Cutting edges for thicker cables.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging card |
| Package Dimensions | 225(L) x 70(W) x 25(H)mm |
| Package Weight | 223g |
| Product Dimensions | 165(L) x 58(W) x 25(H)mm |
| Product Weight | 215g |
| Material | Jaws: C55 Steel |
| Handle: Plastic & Rubber | |
| Jaw Length | 35mm |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1 x 160mm Combination Pliers |