  • MPN: TC530200
  • Weight: 0.32kg
  • Dimensions: 245.00mm x 71.00mm x 30.00mm
  • SKU: TC530200
  • UPC: 6009515854331
High Leverage CrV Industrial Combination Pliers
Length: 200mm
Jaw Length: 43mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 50mm
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Captcha
Features:
  • Designed for one-hand operation.
  • High Leverage.
  • Comfortable rubber grip with molded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Hardened cutting edges.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Chrome Vanadium Steel
Jaws: 60 (CrV)
Handle: Plastic & Rubber
Package Dimensions 240(L) x 29(H) x 70mm(W)
Package Weight 321g
Tool Dimensions 200(L) x 29(H) x 55mm(W)
Tool Weight 312g
Length 200mm
Jaw Length 43mm