  • MPN: TC530180
  • Weight: 0.30kg
  • Dimensions: 245.00mm x 71.00mm x 30.00mm
  • SKU: TC530180
  • UPC: 6009515854324
High Leverage CrV Industrial Combination Pliers
Length: 180mm
Jaw Length: 40mm
Maximum Jaw Opening Capacity: 30mm
Application:
  • Bending and cutting metal wire and electrical cable
  • Construction
  • DIY
Write a review
Bad Good
Captcha
Features:
  • Designed for one-hand operation.
  • High Leverage.
  • Comfortable rubber grip with molded hand supports.
  • Gripping serrations for flat and round material.
  • Hardened cutting edges.
  • Cutting edges for soft and hard wire.
  • Cutting edges for thicker cables.
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Chrome Vanadium Steel
Jaws: 60 (CrV)
Handle: Plastic & Rubber
Package Dimensions 235(L) x 28(H) x 70mm(W)
Package Weight 300g
Tool Dimensions 188(L) x 28(H) x 55mm(W)
Tool Weight 291g
Length 180mm
Jaw Length 40mm