- MPN: PLC171305
- Weight: 0.42kg
- Dimensions: 172.00mm x 204.00mm x 58.00mm
- SKU: PLC171305
- UPC: 6009515837792
Water & Dust Proof Hard Case
Excellent heavy duty, professional equipment case for serious photographers,
videographers, audio specialists, sportsmen and outdoor enthusiasts. These boxes
will protect your important gear from the elements. A must-have to transport
sensitive equipment and instrumentation.
- Waterproof, crush-proof and dust-proof
- Easy open double throw latches
- Molded-in padlock holes
Dimensions:
- 190mm Long,
- 170mm Wide and
- 60mm Tall
Specifications
| Description | Spec |
| External dimensions: | Length - 190 mm Width - 170 mm Height - 60 mm |
| Internal dimensions: | Length - 165 mm Width - 130 mm Height - 50 mm |
| Material: | PP (Polypropylene) + GF (Glass fiber) |
| Range temperature: | -40 °C ~ 90 °C |