- MPN: TCTQA12135
- Weight: 0.35kg
- Dimensions: 182.00mm x 118.00mm x 55.00mm
- SKU: TCTQA12135
- UPC: 6009515900472
Digital Torque Gauge
Minimum Torque: 4.0Nm Maximum Torque: 135Nm
Application:
- DIY
- Construction
- Maintenance
- Automotive
- To measure torque applied to an object.
Features
- Acoustic and visual alarm provides accuracy and safety during use.
- Backlight function for visibility in low-light conditions.
- Multi-mode operation: real-time, track, peak mode, preset mode
- Operates on 2 x AAA batteries.
- Automatic shutdown after 2 minutes of inactivity to save battery power.
- Has data storage
- Units of operation: Kgf.cm / Nm / lbf.ft / lbf.in
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging colour box |
| Material | Body: Plastic Drive end: Steel |
| Package Dimensions | 181(L) x 117(H) x 56(W)mm |
| Package Weight | 352g |
| Tool Dimensions | 76(L) x 49(H) x 49(W)mm |
| Tool Weight | 170g |
| Maximum operating range | 10.0 - 340Nm |
| Minimum graduation range | 0.1Nm |
| Square drive | 1/2"M x 1/2"F |
| Torque accuracy | 2% clockwise, 2.5% anti-clockwise |