  • MPN: TCFD180-4-60
  • Weight: 0.18kg
  • Dimensions: 180.00mm x 180.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCFD180-4-60
  • UPC: 6009515801588
Flap disc
SIZE: ø180
GRIT: P60
SURFACE : 15° conical
Description Value
Size Ø 180mm
Grit P60
Bore 22.23mm
Max RPM 8,600 rpm
Bevel 15°
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).