- MPN: TCCW40180-2
- Weight: 1.00kg
- Dimensions: 214.00mm x 266.00mm x 30.00mm
- SKU: TCCW40180-2
- UPC: 6009515819842
Cup Diameter: Ø180mm
Bore: 22.23mm
MAX RPM: 8 500
Type: Laser Welded, Turbo
- Wet/Dry grinding applications
- Durable construction
| Packaging Type | Clamp shell blister |
| Package Dimensions | 214(L) x 266(W) x 30(H)mm |
| Package Weight | 1kg |
| Material | Steel body & Diamond segments |
| Max RPM | 8 500 |
| Cup diameter | Ø180mm |
| Cup body thickness | 3mm |
| Segment height | 5.5mm |
| Bore | 22.23mm |
| Segment Configuration | Turbo |
| Bond Type | Laser Welded |
| Recommended Tool | 180/230mm Angle Grinder |
Fitment & Assembly
- Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.