  • MPN: TCCT48300-25B
  • Weight: 0.05kg
  • Dimensions: 400.00mm x 95.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCCT48300-25B
  • UPC: 6009515902360
Nylon Cable Ties - 4.8mm x 300mm BLACK
Qty: 25 Pieces
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Write a review
Bad Good
Captcha
Features
  • High UV resistance
  • Flame rating: UL94V-2.
Specifications
Width x Length 4.8mm x 300mm