  • MPN: TCCT25100-300AS
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 200.00mm x 140.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCCT25100-300AS
  • UPC: 6009515902346
Nylon Cable Ties - 2.5mm x 100mm ASSORTED COLOURS
Qty: 300 Pieces
60 pcs of each colour: Black | Green | Blue | White | Red
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Write a review
Bad Good
Captcha
Features
  • Assorted Colours: Black | Green | Blue | White | Red
  • High UV resistance
  • Flame rating: UL94V-2.
Specifications
Width x Length 2.5mm x 100mm