  • MPN: MPS6615-32
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 130.00mm x 12.00mm x 12.00mm
  • SKU: MPS6615-32
  • UPC: 4028655003746
HSS hacksaw blade - 32 TPI
How to use a hacksaw:
  1. Clamp the workpiece in a vice.
  2. Select the correct TPI blade for the material thickness.
  3. Align the blade in the hacksaw with the teeth facing forward.
  5. Close to the end of the cut, decrease the rate of cut.
Selecting the correct blade:
TPI
(Teeth Per Inch)
Material thickness Blade type Order number
18 3.2 -12.7 mm HSS MPS6615-18
24 2.4 - 7.9 mm  HSS MPS6615-24
32 3.2mm or less HSS MPS6615-32
Write a review
Bad Good
Captcha
Specifications
Description Specification
A 0.8 mm
B 300 mm
D 0.65 mm