- MPN: TCFD180-4-80
- Weight: 0.18kg
- Dimensions: 180.00mm x 180.00mm x 10.00mm
- SKU: TCFD180-4-80
- UPC: 6009515801595
SIZE: ø180
GRIT: P80
SURFACE : 15° conical
| Description | Value |
| Size Ø | 180mm |
| Grit | P80 |
| Bore | 22.23mm |
| Max RPM | 8,600 rpm |
| Bevel | 15° |
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).