  • MPN: TCFD115-120-5
  • Weight: 0.33kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 35.00mm
  • SKU: TCFD115-120-5
  • UPC: 6009515870096
Tork Craft Flap Sanding Disc — 115 mm × 120 Grit (4 + 1 Free Pack)
Size: 115 mm diameter
This 115 mm Tork Craft flap sanding disc features 120-grit aluminium oxide flaps arranged for efficient blending and finishing on a variety of surfaces. The 4 + 1 free pack offers great value, ideal for trade or workshop use where multiple discs are needed. Developed to fit standard 22.23 mm arbor size angle grinders and rated for up to 13,300 RPM.
Captcha
Features
  • 115 mm diameter — good size for angle grinder applications and accessible for most bench or handheld tasks.
Benefits
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCFD115-120-5
Disc Diameter115 mm
Abrasive Grit120 G (Aluminium Oxide)
Pack Quantity5 discs (4 paid + 1 free)
Arbor Bore22.23 mm
Use TypeFinishing / Blending / Surface Preparation
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Extra Information
  • Fit the disc securely on the correct arbor size (22.23 mm) and ensure machine rpm is below the disc’s maximum rating before use.