  • MPN: TCDB40230
  • Weight: 0.60kg
  • Dimensions: 258.00mm x 268.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCDB40230
  • UPC: 6009675081257
Tork Craft Diamond Blade — 230 × 22.23 mm Turbo-Wave (Professional)
Size: 230 mm diameter [Bore: 22.23 mm]
This 230 mm Tork Craft Turbo-Wave diamond blade combines the speed of a turbo rim with the smoother cut profile of a wave core. Suited to masonry, concrete, stone, tile, and block-work in professional and trade environments.
Features
  • 230 mm diameter — larger size for deeper cuts and greater material coverage.
  • 22.23 mm bore — fits standard arbor size for most saws and grinders.
  • General purpose build — able to cut brick, concrete, block, stone, fibre cement and tiles.
Benefits
  • Speed and depth: 230 mm diameter gives increased cutting depth, the turbo-wave rim helps reduce cutting time.
  • Well-fitted arbor size: 22.23 mm bore is common, reducing need for adaptors.
BrandTork Craft
Cat No.TCDB40230
Product TypeDiamond Blade — Turbo-Wave Rim (Professional Series)
Diameter230 mm
Bore (Arbor)22.23 mm
Rim TypeTurbo-Wave
Suitable MaterialsBrick, Block, Concrete, Stone, Tile, Fibre Cement
Use TypeWet or Dry (subject to machine/tool allowance)
Pack Size1 blade (Retail unit)
Extra Information
  • Check that your machine supports a 230 mm blade diameter and 22.23 mm arbor before mounting.