  • MPN: TCD18540-16
  • Weight: 0.30kg
  • Dimensions: 185.00mm x 185.00mm x 5.00mm
  • SKU: TCD18540-16
  • UPC: 6009675081035
Tork Craft TCT Circular Saw Blade — 185 × 40T × 16 mm (General-Purpose Combination)
Size: 185 mm diameter × 24 teeth [Bore: 30/20/16 mm]
Features
  • 185 mm diameter — popular size for compact circular saws.
  • 40 teeth (combination grind) — versatile balance of cutting speed and clean finish.
  • 16 mm bore — fits saws with 16 mm arbor (use reducer rings only if specified by the saw manufacturer).
  • TCT tips — tungsten-carbide tipped teeth for long-lasting sharpness.
  • Engineered plate for accurate tracking and reduced vibration.
Benefits
  • Do more with one blade: Rip and cross-cut most construction timbers and sheet goods.
  • Cleaner edges: Combination tooth geometry helps reduce tear-out on plywood and laminates.
  • Less downtime: Durable carbide tips extend service life between sharpenings.
  • Smoother feed: Stable plate helps minimize chatter for a controlled cut.
BrandTork Craft
Cat No.TCD18540-16
Product TypeTCT Circular Saw Blade — General-Purpose Combination
Diameter185 mm
Tooth Count40T
Bore (Arbor)30 / 20 / 16 mm