  • MPN: TCCW40180-4
  • Weight: 1.06kg
  • Dimensions: 216.00mm x 256.00mm x 44.00mm
  • SKU: TCCW40180-4
  • UPC: 6009515819866
Diamond Cup Wheel
Cup Diameter: Ø180mm
Arbor: M14
MAX RPM: 8 500
Type: Laser Welded, Turbo
  • Wet/Dry grinding applications
  • Durable construction
Packaging Type Clamp shell blister
Package Dimensions 216(L) x 265(W) x 44(H)mm
Package Weight 1.06kg
Material Steel body & Diamond segments
Max RPM 8 500
Cup diameter Ø180mm
Cup body thickness 3mm
Segment height 5.5mm
Arbor M14
Segment Configuration Turbo
Bond Type Laser Welded
Recommended Tool 180/230mm Angle Grinder
Fitment & Assembly
  • Recommended to use with a compatible dust shroud and vacuum system to be fitted to a 180mm/230mm angle grinder.