- MPN: TCBF200-50W
- Weight: 0.30kg
- Dimensions: 226.00mm x 286.00mm x 286.00mm
- SKU: TCBF200-50W
- UPC: 6009600409569
Material:
Cotton
Diameter: Ø200mm
Ply: 50
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with finishing compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.