- MPN: TCBF15030
- Weight: 0.46kg
- Dimensions: 180.00mm x 240.00mm x 240.00mm
- SKU: TCBF15030
- UPC: 6009515827083
Buffing wheel kit
Buffing wheels in the kit:
- (x1) Ø150mm Sisal stitched buff
- (x1) ø150mm denim stitched buff
- (x1) ø150mm cotton stitched buff
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.