  • MPN: TCBF150-3W
  • Weight: 0.26kg
  • Dimensions: 180.00mm x 196.00mm x 196.00mm
  • SKU: TCBF150-3W
  • UPC: 6009600405134
Stitched buff
Material: Cotton
Width: 30mm
Diameter: Ø150mm
Sections: 3
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with cutting compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.