- MPN: TCBF150-2C
- Weight: 0.44kg
- Dimensions: 176.00mm x 174.00mm x 174.00mm
- SKU: TCBF150-2C
- UPC: 6009515810993
Material: Denim
Width: 30mm
Diameter: Ø150mm
Sections: 2
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with cutting compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.
The selection of compounds:
| ORDER NO. | COLOUR | DESCRIPTION | WEIGHT |
| RCC 20 - AB | RED | General purpose medium cutting for brass, copper and silver. | +/- 1.2kg |
| RCC 1 SDDB | WHITE | Bright finishing compound for stainless steel. | +/- 1.5kg |
| RCC G-14 | DARK GREEN | Finishing compound for all kinds of metals. | 900g |
| RCC SW-1 | PURPLE | Cutting compound for stainless steel. | 900g |
| RCC SW-3 | WHITE | Cutting compound for stainless steel. | 900g |
| RCC SW-2000 | YELLOW | Cutting compound for copper, brass, aluminium, brass and steel | 900g |
The selection of stitched buffs:
| ORDER NO. | MATERIAL | WIDTH | DIAMETER | SECTIONS | BORE |
| TCBF150-2C | DENIM | 30mm | ø150mm | 2 | ø1/2' |