  • MPN: TCAC031-2
  • Weight: 0.18kg
  • Dimensions: 50.00mm x 40.00mm x 102.00mm
  • SKU: TCAC031-2
  • UPC: 6009515814779
Tork Craft Annular Hole Cutter — HSS 31 × 55 mm, 19.05 mm (3/4') Weldon
Size: 31 mm x 55 mm [3/4' Weldon Shank]
The 31 mm HSS annular cutter from Tork Craft delivers high-performance broaching for steel and cast-iron. With a 55 mm cutting depth and robust 19.05 mm (3/4″) Weldon shank, this tool is built to produce clean, burr-reduced holes efficiently while minimizing feed pressure and maximising machine life.
Captcha
Features
  • 31 mm diameter — suitable for larger bolts, sleeves and clearance holes.
  • 55 mm cutting depth — handles substantial plate thicknesses and multi-stack setups.
  • 19.05 mm (3/4') Weldon shank — secure two-flat drive for use in magnetic drills and arbors.
  • HSS (high-speed steel) body — durable construction for metal drilling applications.
Benefits
Specifications
DescriptionSpec
BrandTork Craft
Cat No.TCAC031-2
Product TypeAnnular hole cutter (HSS)
Diameter31 mm
Cutting Depth55 mm
Shank19.05 mm (3/4') Weldon, two-flat drive
Tip/Body MaterialHigh-Speed Steel (HSS)
Body DesignAlloy steel, thin-wall, multi-flute
Suitable MaterialsMild & structural steel, cast iron, general metals
Recommended MachineMagnetic-base drill or drill press with Weldon arbor
Pilot PinRequired for centring & slug ejection
Pack Quantity1
Extra Information
  • Designed for use with magnetic-base drills or drill presses fitted with a 19.05 mm (3/4″) Weldon shank arbor.