  • MPN: TCAC024-2
  • Weight: 0.14kg
  • Dimensions: 38.00mm x 36.00mm x 104.00mm
  • SKU: TCAC024-2
  • UPC: 6009515814656
Annular Cutters 55mm long
Annular Cutter: Ø 24 mm
55mm Annular Cutter (Broach Cutter)One way to avoid dimpling and deburring while making holes in tube and pipe is to use annular cutters. Because annular cutters are hollow on the inside, there is no dead-zone resistance to overcome.
Differences explained
  • Take care that the surface below the magnetic drill is clean and that the work piece is securely attached. Uneven or large build-up of debris and shavings can cause drill slippage. Material being cut should be at least 8mm thick.