  • MPN: TCAC012-2
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 28.00mm x 36.00mm x 112.00mm
  • SKU: TCAC012-2
  • UPC: 6009515814434
Annular Cutters 55mm long
Annular Cutter: Ø 12 mm
55mm Annular Cutter (Broach Cutter)One way to avoid dimpling and deburring while making holes in tube and pipe is to use annular cutters. Because annular cutters are hollow on the inside, there is no dead-zone resistance to overcome.
Differences explained
Definition - Annular
'Ring-shaped' or 'forming a ring'. From the latin word annulus
Write a review
Bad Good
Captcha
Features and Benefits
  • Perfect stable start
  • Conical surface inside
  • Precise centre pilot fitting
  • Ground clamp surface
  • Faster, because every tooth cuts
  • More accurate
  • Greater drill depth
  • Stronger, therefore less fragile
  • Guaranteed slug ejection
Features and Benefits of Tork Craft annular cutters
At a glance
  • Less time and energy are consumed per hole
  • Faster feed rates are achieved with more cutting teeth and less tool wear
  • Lighter, less powerful drilling equipment can be used
Waist removal
General Drilling Tips
  • Always use coolant when drilling. This will prolong the cutter’s life and offer a better finish.
  • Take care that the surface below the magnetic drill is clean and that the work piece is securely attached. Uneven or large build-up of debris and shavings can cause drill slippage. Material being cut should be at least 8mm thick.