  • MPN: TC550230
  • Weight: 0.37kg
  • Dimensions: 303.00mm x 70.00mm x 23.00mm
  • SKU: TC550230
  • UPC: 6009515854485
Tork Craft Pincer/End-Cutting Plier — 230 mm
Packaging: Single carded unit
This 230 mm pincer-style end-cutting plier from Tork Craft is engineered for rugged workshop use — cutting wire, removing nails, staples or pushing out fasteners. The jaws are induction-hardened for long life and the ergonomic handles provide comfort during heavier operations.
Application:
  • Cutting protruding nails, staples and fixing materials flush with wood or surfaces.
  • Trimming copper or steel wire and cable ties.
  • Cutting wire mesh, fencing wire, rivets.
  • Removing split pins, trimming fasteners, or cutting binding wire.
  • Plumbing
  • Construction
  • Automotive
  • DIY
Features
  • Designed for one-hand operation.
  • Comfortable rubber grip with anti-slip grip.
  • Heavy duty construction.
  • Strong pivot for smooth action and high cutting force under pressure
  • Allow clean cuts and pulls close to surface.
Benefits
  • Robust construction: High-quality steel means longer tool life and less frequent replacement.
  • Comfort under load: Handle design reduces hand fatigue during repetitive tasks.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Package Dimensions 300(L) x 69.8(W) x 19.8(H)mm
Package Weight 373.7g
Product Dimensions 228.3(L) x 53.3(W) x 19.8(H)mm
Product Weight 367.4g
Material Handle: Rubber
Jaws & body: C45 Steel
Cutting Capacity 2-3mm steel wire (or 4-5mm soft wire)
Length 230mm