- MPN: TC535160
- Weight: 0.17kg
- Dimensions: 220.00mm x 70.00mm x 25.00mm
- SKU: TC535160
- UPC: 6009515854423
Tork Craft Long Nose Plier — 160 mm
This 160 mm long nose plier from Tork Craft offers precision and reach for tasks in confined spaces. Its slender jaws assist in gripping, bending and cutting wire or small components in electrical work, service, wiring looms and lighter maintenance chores.
Application:
- Bending and cutting metal wire and electrical cable.
- Working with wire mesh, perimeter fences, and site barriers.
- Gripping, twisting, and holding wire.
- Long jaws to reach difficult places.
- Plumbing
- Construction
- Automotive
- DIY
Features
- Designed for one-hand operation.
- Comfortable rubber grip with moulded hand supports.
- Gripping serrations for flat and round material.
- Cutting edges for soft and hard wire.
- Cutting edges for thicker cables.
Benefits
- Workflow friendly size: 160 mm strikes a balance between reach and control for everyday service tasks.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging card |
| Package Dimensions | 210(L) x 70(W) x 25(H)mm |
| Package Weight | 161.6g |
| Product Dimensions | 164(L) x 59(W) x 24(H)mm |
| Product Weight | 153.1g |
| Material | Jaws: C55 Steel |
| Handle: Plastic & Rubber | |
| Jaw Length | 51mm |
| Maximum Jaw Opening Capacity | 43mm |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1 x 160mm Long Nose Plier |