  • MPN: TC534160
  • Weight: 0.24kg
  • Dimensions: 220.00mm x 91.00mm x 26.00mm
  • SKU: TC534160
  • UPC: 6009515854409
Tork Craft Side/Diagonal Cutter — 160 mm
A sharp, durable 160 mm side/diagonal cutter from Tork Craft, built for clean cuts through wires, plastic tie-straps and light gauge metal. Forged from chrome-vanadium steel for high strength and long life. Ideal for electrical, workshop or general service use.
Features
  • 160 mm overall length — compact enough for service use, yet offers good leverage.
  • Side-diagonal cutting blades — designed for clean trimming of wire ends and flush-cut of ties.
  • Forged chrome-vanadium (Cr-V) steel construction for durability.
  • Comfort grip handles for improved control and reduced hand fatigue.
Benefits
  • Reduced wear: High-quality Cr-V steel means less frequent replacement in demanding uses.
  • Service friendly size: At 160 mm length, still comfortable in tighter spaces yet offers good leverage.
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TC534160
Product TypeSide/Diagonal Cutter Plier
Length160 mm
MaterialChrome-Vanadium steel (Cr-V)
Cutting Edge Length20 mm (typical)