  • MPN: ABR02150
  • Weight: 1.47kg
  • Dimensions: 217.00mm x 215.00mm x 56.00mm
  • SKU: ABR02150
  • UPC: 6009515836580
Emery cloth
Emery cloth
SIZE: 50mm width, 50m length
GRIT: P150
Write a review
Bad Good
Captcha
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).